Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stolnímu tenisu obětovala i školu - DDK 28.1.2008

Vydáno dne 29. 01. 2008 (189 přečtení)

DOBRÝ DEN S KURÝREM, 28.1.2008, Radek SALAQUARDA

V anketě o nejlepšího sportovce okresu Uherské Hradiště není Aneta Kučerová žádným nováčkem. V letech 2005 a 2006 byla v nominaci sportovních kolektivů. V letošním ročníku je ale nominována za své sportovní výkony v kategorii jednotlivců. Loňský rok byl pro Anetu jistě zajímavý. Spolu s Lucií Žmolíkovou táhnou družstvo žen v extralize stolního tenisu.„V extralize mi šlo všechno podle plánu. Žádný překvapivý výsledek se nepodařilo uhrát. Máme za sebou hodně remízových zápasů. Pohybujeme se kolem sedmého místa, což je trochu ústup od předchozích výsledků. Vždy jsme se pohybovaly kolem čtvrtého místa,“ říká hned v úvodu Aneta k výsledkům a výkonům hluckého družstva. Kromě domácí soutěže se zúčastnila několika zahraničních turnajů, mistrovství světa i Evropy juniorů a třešničkou na dortu byl dvacetidenní tréninkový pobyt v Číně. Mezi tím vším se stala i mistryní republiky ve čtyřhře.

Aneta hraje stolní tenis od pěti let. Vzorem jí byl její otec, taktéž hráč stolního tenisu. „Na jiné sporty jsem neměla ani pomyšlení. Stolní tenis byl vždy na prvním místě,“ říká ke své sportovní volbě, pro kterou byla schopna obětovat i studium na oblíbené škole. Místo studia komerčního práva v Kunovicích teď navštěvuje v Hodoníně ekonomické lyceum. „Kvůli ping-pongu jsem šla studovat do Hodonína, kde můžu skloubit školu s tréninky, což mi v Kunovicích nechtěli umožňovat. Sice studuji obor, co mě vůbec nebaví, ale aspoň při tom mohu trénovat,“ dodává ke spojení školy a sportu. Po maturitě se ovšem nebrání odchodu do ciziny. „Teď je škola na prvním místě, ale až odmaturuji, mám v plánu zkusit štěstí někde v zahraničí. Nejlépe v Rakousku či Německu, kde se stolní tenis hraje na lepší úrovni a samozřejmě se tam dají vydělat i lepší peníze,“ říká o svých budoucích plánech.

Díky stolnímu tenisu loni Aneta poznala i pořádný kus světa. V květnu se jí naskytla možnost zúčastnit se tréninkového kempu přímo v Číně. „Jednalo se o dvacet dnů, které určitě stály za to. Vše proběhlo za pomoci rakouského reprezentačního trenéra, který je Číňan. Trénovaly jsme spolu s dalšími spoluhráčkami v takovém „menším“, asi osmimilionovém provinčním městě Chengdu v jihozápadní části země,“ vzpomíná na svou východní pingpongovou misi, kterou ji pomohli zafinancovat rodiče. „Možná že se podobná šance naskytne i letos, ale to už by nám měl alespoň část nákladů hradit svaz,“ doufá, že se do Číny ještě minimálně jednou podívá.

Během roku Aneta startovala na různých zahraničních turnajích. Třeba na turnaji ve Španělsku se jí dokonce podařil husarský kousek, když v základní skupině dokázala porazit aktuálně třicátou hráčku světového žebříčku z Koreje. Díky svému umístění v osmé desítce světového žebříčku se automaticky kvalifikovala i na juniorské mistrovství světa, které se konalo začátkem prosince ve Spojených státech. „Hrálo se v Palo Altu, což je šedesátitisícové město šedesát kilometrů jižně od San Francisca v Kalifornii. Celý turnaj trval deset dnů, ale jelikož se české juniorky nekvalifikovaly do soutěže družstev, která celý turnaj zahajovala, tak jsme začínaly později,“ popisuje nedávno skončené mistrovství světa.

Amerika sice na Anetu udělala dobrý dojem, ale co se týká výsledků, tak ty, jak sama přiznává, za moc nestály. Celý turnaj pro ni prakticky skončil dřív, než vlastně začal. „Už při losování mě přešel smích. V jednotlivcích jsem do skupiny dostala Bělorusku a Číňanku. Tak těžký los jsem snad nečekala ani v těch nejčernějších snech. Samozřejmě že jsem se dál přes ně nedostala. A podobné to bylo i ve čtyřhrách, kde jsme prohrály s Němkami, a v mixech, kde pro změnu s Japonci. Přes první kolo se nedalo projít,“ povzdechne si Aneta. Volný čas pak věnovala prohlídce Palo Alta, kde ji zaujalo vysokoškolské centrum, a San Franciscu. Letošní mistrovství světa se bude konat koncem roku na Novém Zélandu. „Pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak bych opět mohla reprezentovat. Jenom doufám, že los bude ke mně příznivější,“ dodává Aneta, která už reprezentační dres obléká více jak pět let.

Od začátku své sportovní kariéry je věrná klubu v Hluku. Před sezonou se sice objevily nabídky i od konkurenčních extraligových klubů, ale Aneta vábení odolala. „Lákali mě z Havířova a Hodonína, ale nakonec jsme zůstala v Hluku. Dojíždět do Havířova by se mi moc nechtělo a v Hodoníně nejsou vztahy v klubu na dobré úrovni. Na druhou stranu v žádném klubu to nikdy není moc optimální,“ posteskne si a na závěr upřímně dodá: „Podle mě loňský rok nebyl dobrý, proto mě nominace do desítky sportovců příjemně překvapila,“

Úspěchy na domácí půdě
Mistrovství České republiky
2004, 2006 mistryně ČR v jednotlivcích
2003, 2004, 2006 mistryně ČR ve smíšené čtyrhře
2003, 2004, 2005, 2006, 2007 mistryně ČR ve čtyrhře
2001, 2002, 2004, 2005 mistryně ČR v družstvech
Dalších 25 stříbrných a bronzových medailí z mistrovství ČR
2005 - 2006 4. místo v extralize žen Spartak Hluk


Zahraniční úspěchy
Mistrovství Evropy juniorů Sarajevo 2006 v jednotlivcích 5.- 8. místo, ve čtyřhře 5. - 8. místo
MM Polska 2005 - 2. místo ve čtyřhře
MM Slovenska 2004- 3. místo v družstvech
MM Rakouska 2005, 2006 3. místo v družstvech
Madeira Open 2006 1. místo
Mistrovství Evropy juniorů Bratislava 2007 smíšená čtyřhra 5. - 8. místo, v družstvech 11. místo
Účast na mistrovství světa v San Franciscu 2007

Autor: www.dobrydenskuryrem.cz